Základem pro bezproblémový chod každého zařízení je mimo jiné správná kvalita připojeného zdroje vody. Ač voda z vodovodního řádu splňuje podmínky „pitné vody“ nutně to ještě nemusí znamenat, že je voda vhodná, pro napojení na konvektomat, myčku, výrobník ledu nebo kávovar bez náležité úpravy. Bez ohledu na to, jakým způsobem je voda v zařízení využívána, vytváří se v zařízení úsady minerálů obsažených ve vodě, někdy skrytě, jindy přímo viditelně.
Po několika letech používání zařízení i v oblastech, kde jinak není s vodou problém, jsou v bojlerech a vnitřních rozvodech zařízení mohutné úsady, jež způsobují závažné závady a jsou zdrojem nákladných poruch těchto technologií.
K úpravě vody, kterou budeme nadále využívat v gastronomickém provozu využíváme přístroje, obecně zvané změkčovače vody, které částečně nebo úplně odstraňují minerály obsažené ve vodě, popř. některé z nich iontovou výměnou mění na jiné, jež se hůře usazují.
Ty nejjednodušší, s manuální obsluhou je třeba v pravidelných intervalech regenerovat jemnou solí a jsou vhodné k zařízením s nízkou spotřebou vody.
Poněkud sofistikovanější, automatické změkčovače, se regenerují automaticky dle nastaveného času a nebo průtoku vody a jediným úkolem obsluhy je pravidelně kontrolovat a doplňovat tabletovou sůl pro automatické změkčovače. Tyto jsou vhodné pro zařízení s vysokou spotřebou vody, popř. pro celé provozy. Spolehlivou značkou v řadě automatických změkčovačů je např. Blue Soft.
Pro zařízení s nízkým průtokem vody, u něhož chceme skutečně kvalitně upravenou vodu bez minerálů, používáme filtry s náplní, jež má omezenou retenční kapacitu a kterou je po jejím vyčerpání nutno vyměnit.
O nejvhodnějším způsobu úpravy vody se vždy poraďte s naším technikem, který Vám změří tvrdost vody a navrhne další postup.
Nezapomínejte na úpravnu vod již při pořizování zařízení a dbejte na jeho údržbu v průběhu provozu. Tato malá investice se Vám vrátí ve formě uspořených nákladů v následném servisu.